Darbnespējas jeb slimības lapu izsniegšanas un apmaksas kārtību regulē Darba likums un likums “Par maternitātes un slimību apdrošināšanu”, kā arī MK noteikumi Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība”.

Darbnespējas lapas A saņemšana un apmaksa. Aktuālais regulējums 2023. gadā

Būtiskākās izmaiņas darbnespējas lapas A izsniegšanas gadījumā ir saistītas ar:

  • izsniegšanas kārtību – iespēja prasīt ārstam izsniegt darbnespējas lapu A attālināti akūtas augšējo elpceļu saslimšanas gadījumā;
  • apmaksājamo dienu skaitu:
    • saslimšanas gadījumā apmaksā par periodu no 1. līdz 9. darbnespējas dienai;
    • ja cēlonis ir nelaimes gadījums darbā, no 1. līdz 10. darbnespējas dienai.

Darbnespējas lapas A attālinātas izsniegšanas gadījumā pie ārsta klātienē jāierodas ne vēlāk kā 4. slimības dienā, ja slimība turpinās un nepieciešama ilgāka ārstēšanās. Ja saslimušās personas apskate un izmeklēšana nav veikta līdz 5. saslimšanas dienai, darbnespējas lapu A par 1., 2. un 3. saslimšanas dienu ārsts noslēdz ne vēlāk kā 4. dienā.

Ja gadās saslimt pirmajās darba dienās pēc darba attiecību nodibināšanas, darba devējs darbnespējas lapu apmaksās, ievērojot vispārējo regulējumu. Savukārt, ja persona saslimst pirms jauno darba attiecību uzsākšanas, darba devējs apmaksās slimošanas dienas, sākot ar pirmo darba attiecību dienu.

Ievērojot, ka darbnespējas lapas patlaban ir elektronisks dokuments, darbiniekam par saslimšanu vienmēr ir jāpaziņo darba devējam. Turpretī darba devējs nevar atteikties apmaksāt darbnespējas lapu A, to nodrošinot tuvākajā darba samaksas izmaksas dienā.

Darbnespējas lapas B saņemšana un apmaksa. Aktuālais regulējums 2023. gadā

Normatīvais regulējums paredz noteiktus gadījumus, kad, iestājoties darbnespējai, ārsts nodarbinātajam E-veselības sistēmā noformē darbnespējas lapu B. Tās apmaksāšana ir deleģēta valstij (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai), ņemot vērā nodarbinātās personas veiktās sociālās iemaksas un kvalifikācijas periodu. Laikposmā no 2020. līdz 2022. gadam (Covid-19 pandēmijas laikā) vairākas reizes ir veikti grozījumi tiesību aktos, kas nosaka darbnespējas lapu izsniegšanas un apmaksas kārtību.

Būtiskākās izmaiņas darbnespējas lapas B izsniegšanas gadījumā ir saistītas ar apmaksājamo dienu skaitu:

  • saslimšanas gadījumā apmaksā, sākot ar 10. darbnespējas dienu;
  • ja cēlonis ir nelaimes gadījums darbā, apmaksā, sākot ar 11. darbnespējas dienu.
  • arodslimības gadījumā darbnespējas lapu B izsniedz ar pirmo dienu.

Ja darbnespēja iestājusies, esot tā sauktajā “bezalgas atvaļinājumā”, slimības pabalstu piešķir ar darbnespējas 10. dienu, vienlaikus ne ātrāk par dienu, kad bija jāierodas darbā pēc šī atvaļinājuma beigām.

Darbnespējas lapas A izsniegšanas gadījumā, ja ir vairākas darba vietas, persona var kādā no tām strādāt, ja, ņemot vērā veselības stāvokli, tas ir iespējams. Savukārt darbnespējas lapa B vairāku darba vietu gadījumā ir attiecināma uz visām darba vietām un strādāt nedrīkst.

Sekmējot labu savstarpējo saziņu starp darba devēju un nodarbināto, par saslimšanas turpinājumu pēc darbnespējas lapas A vai saslimuša bērna kopšanas gadījumā darba devējs par darbnespējas lapas B saņemšanu ir jāinformē (telefoniski, e-pastā).

Pēc darbnespējas lapas B noslēgšanas, lai saņemtu VSAA slimības pabalstu, ir jāiesniedz VSAA iesniegums. Slimības pabalstu automātiski personas kontā neieskaita.

Ja slimošana ir ilgstoša, lai saņemtu slimības pabalstu par noteiktu saslimšanas periodu (ne ātrāk kā divas nedēļas no darbnespējas lapas B izsniegšanas dienas), pastāv iespēja darbnespējas lapu B noslēgt un iesniegt iesniegumu VSAA. Šādā gadījumā ārsts izsniegs darbnespējas lapas B turpinājumu.

Slimības pabalsta apmērs ir saistīts ar kopējām sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas veiktas par nodarbināto, un tā saukto “kvalifikācijas periodu”, kuru ņem vērā, aprēķinot slimības pabalstu. No aprēķinātā slimības pabalsta tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Parādsaistību piedziņas gadījumā no slimības pabalsta tiks veikts ieturējums.

Pieteikties konsultācijai