Ja izsludinātās ārkārtas situācijas un krīzes periodā patentmaksas maksātāju un samazinātās patentmaksas maksātāju saimnieciskā darbība ir bijusi ierobežota, šie saimnieciskās darbības veicēji var pagarināt patentmaksas piemērošanas termiņu par periodu, kurā saimnieciskā darbība nav veikta un nav gūti ienākumi no saimnieciskās darbības.
Ministru kabineta (MK) 30. jūnija sēdē apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr. 28 “Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un patentmaksas apmērs”, nosakot kārtību, kādā patentmaksas vai samazinātās patentmaksas maksātāji, kas cietuši no Covid-19 ietekmes, var pagarināt patentmaksas vai samazinātās patentmaksas piemērošanas termiņu.
Līdz ar grozījumiem MK noteikumos noteikts, ka patentmaksai un samazinātai patentmaksai, kas iegādāta 2020. gadā uz 6 kalendāriem mēnešiem vai par pilnu kalendāro gadu un attiecīgais periods iekrīt izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā, var pagarināt patentmaksas vai samazinātās patentmaksas piemērošanas termiņu par trīs kalendāra mēnešiem.
Ja patentmaksas vai samazinātās patentmaksas maksātājs vēlas pagarināt patentmaksas vai samazinātās patentmaksas piemērošanas termiņu sakarā ar Covid-19 izplatību, maksātājam jāiesniedz iesniegums Valsts ieņēmumu dienestā, apliecinot, ka periodā, kurā visā valsts teritorijā tika izsludināta ārkārtējā situācija, nav gūti ieņēmumi no saimnieciskās darbības.
VID skaidrojums par patentmaksas termiņa pagarinājumu
Turpinot sniegt atbalstu nodokļu jomā saistībā ar Covid-19 radīto krīzi, ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 28 “Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un patentmaksas apmērs”, nosakot atvieglojumu patentmaksas maksātajiem.
Gadījumos, ja patentmaksa ir samaksāta par periodu, kas iekrīt ārkārtējās situācijas laikā, tās piemērošanas termiņu ir iespējams pagarināt par trim mēnešiem bez papildu maksājumiem. Šo iespēju var izmantot gan pilnās, gan samazinātās patentmaksas maksātāji.
Patentmaksas piemērošanas termiņu var pagarināt vēl par trim mēnešiem šādos gadījumos:
- ja tā ir samaksāta par sešiem mēnešiem, kas iekrīt laika posmā no 2020. gada 12. marta līdz 9.jūnijam, kad valstī bija izsludināts ārkārtējais stāvoklis;
- ja patentmaksa ir samaksāta par visu 2020. gadu.
Piemērs
Aija samaksāja patentmaksu par sešiem mēnešiem no 2020. gada 1. februāra līdz 2020. gada 30. jūlijam. Aija bija plānojusi piedalīties gadatirgū, kas saistībā ar ārkārtējo situāciju ir pārcelts uz septembri. Aija iesniedz VID iesniegumu par patentmaksas piemērošanas termiņa pagarinājumu VID pagarinās patentmaksas darbības periodu par trīs kalendāra mēnešiem līdz 2020. gada 30. oktobrim bez papildu maksājuma.
Lai pagarinātu samaksātās patentmaksas piemērošanas termiņu, personai jāiesniedz iesniegums Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), informējot par vēlmi pagarināt patentmaksas termiņu un apliecinot, ka laika periodā no 2020. gada 12. marta līdz 2020. gada 9. jūnijam nav gūti ieņēmumi no saimnieciskās darbības.
Iesniegumu EDS var iesniegt sadaļā “Dokumenti/Sagatavot dokumentu no veidlapas/ Informācija Valsts ieņēmumu dienestam” vai arī sadaļā “Sarakste ar VID/Rakstīt jaunu vēstuli/kategorija “Paziņojums VID””.
Savukārt, ja patentmaksa ir veikta par vienu vai trim mēnešiem, šādu bezmaksas pagarinājumu piemērot nevar.
Saimnieciskās darbības jomas un profesijas, par kurām maksā patentmaksu*:
Ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība, kā arī apģērbu un apavu izgatavošana un labošana:
tekstila, ādas un tām radniecīgu materiālu mākslas priekšmetu izgatavotājs (piemēram, šuvējs, drēbnieks, piegriezējs)
Pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi:
-
- precīzijas izstrādājumu izgatavotājs (piemēram, pulksteņmeistars),
- mūzikas instrumentu skaņotājs,
- juvelieris,
- slēdzeņu atslēdznieks,
- kalējs,
- kapu/akmens plākšņu izgatavotājs, akmeņkalis,
- kurpnieks, apavu labotājs, apavu tīrītājs.
Amatniecības izstrādājumu izgatavošana:
-
- podnieks vai tam radniecīgas profesijas speciālists (piemēram, keramiķis),
- stikla izstrādājumu izgatavotājs un apdarinātājs,
- apgleznotājs, gravētājs un kodinātājs,
- koka, pinumu un tiem radniecīgu materiālu mākslas priekšmetu izgatavotājs (piemēram, mīksto un koka rotaļlietu izgatavotājs),
- mūzikas instrumentu izgatavotājs un labotājs.
Floristika:
florists un floristikas speciālists.
Fotografēšanas, videoieraksta un audioieraksta pakalpojumi:
fotogrāfs, mākslas fotogrāfs, kinooperators un audioieraksta operators.
Skaistumkopšanas pakalpojumi:
frizieris un skaistumkopšanas speciālists (piemēram, frizieris, grimētājs, kosmetologs, kosmētiķis, nagu kopšanas speciālists, parūku meistars, pirtnieks, stilists, vizāžists, tetovētājs, dekoratīvās caurduršanas meistars).
Privātie mājsaimniecības pakalpojumi un mājas aprūpes pakalpojumi:
-
- skursteņslauķis,
- mājkalpotājs, apkopējs un palīgs mājas darbos (piemēram, logu mazgātājs, zāles pļaušanas un krūmu griešanas pakalpojumu sniedzējs),
- auklis, guvernants, aprūpētājs, skolēnu pavadonis, privātskolotājs,
- fizioterapijas speciālists (piemēram, fizioterapeits masieris).
Raksts sagatavots pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto informāciju (www.vid.gov.lv)